Paula Lazarek

Daytona 500 na żywo. Gdzie można zobaczyć najważniejszy wyścig roku?

W niedzielę 20 lutego rozpocznie się nowy sezon NASCAR Cup Series. Kierowcy ulubionej se rii wyścigowej Ameryki tradycyjnie rozpoczną zmagania od jednego z najsłynniejszych i naj bardziej prestiżowych wyścigów na świecie - Daytony 500.

Daytona Beach w stanie Floryda to jedno z kluczowych miejsc dla NASCAR. Wyjątkowy tor uliczno plażowy stanowił arenę zmagań kierowców przez pierwsze 10 lat istnienia serii pucharowej. Założy ciel organizacji, Bill France Sr. uznał jednak, że potrzebny jest permanentny obiekt. Jego wizją było  zbudowanie owalu, jakiego świat jeszcze nie widział. W 1959 roku otworzono Daytona International  Speedway, tor o długości 2,5 mili (4 kilometrów) i nachyleniu zakrętów wynoszącym aż 31 stopni.  Wszystko po to, aby kibice zgromadzeni na trybunach widzieli jak najwięcej akcji, a kierowcy mogli  rozpędzić się do nieosiągalnych wcześniej prędkości. 

Już pierwsza edycja Daytony 500 przyniosła spektakularny finisz. Lee Petty i Johnny Beuchamp  przecięli linię mety po przejechaniu 500 mil niemalże równocześnie. Potrzebne były trzy dni, aby ogło sić Petty’ego zwycięzcą. 

Miony widzów przed telewizorami 

W 1979 roku Daytona 500 na stałe wpisała się w kulturę Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy  cały wyścig był transmitowany na żywo. Miliony widzów miały okazję zobaczyć pasjonującą batalię  o zwycięstwo między Calem Yarborough i Donniem Allisonem. Obaj zderzyli się na ostatnim okrąże niu i po wymianie ciosów na torze postanowili zmierzyć się na pięści już po wyjściu z samochodów.  Ich kolizja sprawiła, że wyścig padł łupem Richarda Petty’ego. Dla “Króla”, jednego z trzech siedmio krotnych mistrzów NASCAR Cup Series było to szóste zwycięstwo w Daytonie 500

Większe prędkości – mniejsze odległości 

Rekordy prędkości osiągane w latach 80. przyczyniły się do wprowadzenia restryktorów powietrza.  Te sprawiły, że dystanse na torze pomiędzy kierowcami zostały zminimalizowane, w konsekwencji  większość wyścigu jechali w jednej, dużej grupie. Zdjęcia 40 pojazdów jadących w dwóch, trzech,  a czasem czterech liniach obok siebie spopularyzowały NASCAR na całym świecie. 

Debiut aut nowej generacji 

Tegoroczna edycja Daytony 500 będzie wyjątkowa ze względu na startujące w niej auta. Po debiucie  w pokazowym wyścigu Busch Light Clash na LA Memorial Coliseum, kierowcy powalczą o pierwsze  punkty w samochodach siódmej generacji. Przynosi ona wiele zmian – pojazdy bardziej przypominają swoje drogowe odpowiedniki, zmieniono skrzynię biegów, większe opony są teraz mocowane za po mocą jednej, a nie pięciu nakrętek. Przede wszystkim samochody NextGen mają sprawić, że rywali zacja będzie jeszcze bardziej wyrównana.

Transmisje NASCAR w lutym i marcu na antenie Motowizji

NASCAR 2022 Daytona International Speedway – transmisja wyścigu – niedziela,  20 lutego, godz. 20:00 

NASCAR 2022 Auto Club Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 27 lutego,  godz. 21:30 

NASCAR 2022 Las Vegas Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 6 marca,  godz. 21:30 

NASCAR 2022 Phoenix Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 13 marca, godz. 20:30 • NASCAR 2022 Atlanta Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 20 marca,  godz. 20:00 

NASCAR 2022 Circuit of the Americas – transmisja wyścigu – niedziela, 27 marca,  godz. 21:30 

Podsumowania i magazyny NASCAR w lutym i marcu: 

NASCAR 2022 Daytona International Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek,  22 lutego, godz. 22:00

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze