Dakar w żałobie. Paulo Gonçalves nie żyje

Portugalczyk Paulo Gonçalves poniósł śmierć wskutek wypadku na siódmym odcinku specjalnym. Startował w Dakarze po raz trzynasty. Inne wydarzenia zeszły w cień tragedii. Społeczność Dakaru oddała hołd pamięci Portugalczyka z zespołu Hero podczas wieczornego briefingu na biwaku.

Rodzina Dakaru pogrążona jest w żałobie po śmierci Paulo Gonçalvesa, jednego z najbardziej doświadczonych motocyklistów, który cieszył się powszechną sympatią w świecie offroadu. Drugi w klasyfikacji Dakaru 2015, mistrz świata cross-country 2013 przewrócił się na 276 kilometrze odcinka specjalnego, na którym najlepszy okazał się jego były kolega z zespołu Kevin Benavides.

Argentyńczyk, a także Toby Price byli pierwszymi, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia i bezskutecznie próbowali udzielić pomocy Portugalczykowi. Joan Barreda i Matthias Walkner zostali sklasyfikowani na kolejnych pozycjach. Ricky Brabec, piąty na mecie w niedzielę pozostał liderem. Maciej Giemza z Orlen Teamu był 24. i utrzymał miejsce w czołowej dwudziestce (19). Krzysztof Jarmuż był trzynasty w klasie Original by Motul, a po 7 etapach jest na siódmej pozycji.

W kategorii quadów najszybszy był po raz drugi z rzędu Simon Vitse, ale liderem pozostał Ignacio Casale. Z powodu awarii silnika odpadł Alexandre Giroud. Rafał Sonik przyjechał na metę na 5 miejscu i utrzymał 3 pozycję. Kamil Wiśniewski z Orlen Teamu był w niedzielę 10. i awansował na 5 miejsce, a Arkadiusz Lindner jest 13.

Carlos Sainz wygrał w klasyfikacji samochodów, powiększając przewagę nad drugim dziś Nasserem Al-Attiyah do równo 10 minut, a trzeci na etapie i po 7 etapach Stéphane Peterhansel ma stratę ponad 19 minut. Kierowca Orlen Teamu Kuba Przygoński zajął w niedzielę bardzo dobre ósme miejsce.

Szybką, skuteczną jazdą błysnęli znów Aron Domżała i Maciej Marton, którzy uzyskali drugi czas w klasie UTV. Najszybciej pokonał trasę Amerykanin Casey Currie, który został nowym liderem, a „Chaleco” López spadł na drugie miejsce. Gwoli ścisłości, zwycięzcą odcinka został inny Amerykanin Blade Hildebrand, który jednak jedzie w formule Dakar Experience, poza klasyfikacją rajdu.

Karginow, Sotnikow, Szibałow – trójka kierowców Kamaza w takiej kolejności przyjechała na metę odcinka. Ten pierwszy. Lider klasyfikacji powiększył przewagę nad rywalami. Patrice Garrouste z Szymonem Gospodarczykiem zajęli dziś bardzo dobre ósme miejsce, Janus van Kasteren z Darkiem Rodewaldem – piętnaste, a jedyny polski kierowca w tej kategorii Robert Szustkowski z Jarkiem Kazberukiem wyciągali zakopaną ciężarówkę jednego z rywali i stąd 21. miejsce i 19. po etapie. Brawo za fair play dla załogi R-Six Teamu!

Organizator rajdu podjął decyzje o odwołaniu etapu 8 w klasyfikacji motocykli i quadów.