Dakar 2017 ruszył – nie zabrakło kobiet!

W paragwajskim Asuncion rusza 39. edycja najbardziej wymagającego i niebezpiecznego rajdu świata. Dakar 2017 po raz dziewiąty odbywa sie w Ameryce Południowej, a przed uczestnikami dwa tygodnie i prawie dziewięć tysięcy kilometrów do przejechania, zanim zameldują się na mecie w Buenos Aires.

Legendarna impreza, dawniej znana jako Rajd Paryż-Dakar miała swój początek na przełomie 1978 i 1979 roku. Trzydziesta dziewiąta edycja imprezy ma być jeszcze trudniejsza, bardziej niebezpieczna, a do tego ciekawsza niż poprzednie. 

Po raz dziewiąty kierowcy spotykają się w nowej odsłonie rajdu na trasach Argentyny i Boliwii. Start imprezy zaplanowano w Paragwaju, a konkretnie w okolicach Asuncion. Z organizacji wycofało się Chile, które w ostatnich latach gościło sportowców. Na uczestników tegorocznej edycji czeka prawie dziewięć tysięcy kilometrów tras, z czego prawie pięć tysięcy to odcinki specjalne.

Nawet podczas dnia przeznaczonego na przerwę nie będzie łatwo, ponieważ zaplanowano go w La Paz na wysokości od trzech do pięciu tysięcy metrów nad poziomem morza, gdzie organizm uczestników oraz obsługi technicznej będzie musiał sobie poradzić z deficytem tlenu. 

W tegorocznej edycji rajdu udział zapowiedziało prawie 500 zawodników z 59 krajów. Na listach znajdziemy 145 motocykli, 79 samochodów, 37 quadów i 50 ciężarówek. Oprócz tego po raz pierwszy wystartuje osiem załóg UTV (małe pojazdy z napędem 4×4).

Na liście startowej znajdziemy aż dziewięciu Polaków. Jakub Piątek, Adam Tomiczek, Maciej Berdysz i Paweł Stasiaczek  pojadą motocyklami KTM 450. W rywalizacji quadów startują Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski (Yamaha Raptor 700). W samochodzie MINI jedzie Jakub Przygoński z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem. Z kolei pilotem litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa będzie Sebastian Rozwadowski (Toyota Hilux). Holenderska załoga ciężarówki Iveco Gerarda de Rooya ma na pokładzie Dariusza Rodewalda. W tym roku zabraknie : Krzysztofa Holowczyca, Marka Dąbrowskiego, Jacka Czachora i Adama Małysza.

W tegorocznej edycji Dakaru nie zabraknie kobiet. Na motocyklach pojadą: Laia Sanz, Anastasiya Nifontova i Rosa Romero Font (KTM 450). Na quadzie zobaczymy Camelię Liparoti (Yamaha YFM 700R). Kierowcą Proto ARC Mitsubishi będzie Cristina Gutierrez Herrero, a pilotką Nissana Frontier LE kierowanego Carlosa Alberto Villegas Aguero będzie Maria Del Huerto Mattar Smith.

Dakar 2017 – etapy:

 • Etap I – 2 stycznia Asuncion (Par) – Resistencia (Arg) – 454 km
 • Etap II – 3 stycznia Resistencia (Arg) – San Miguel de Tucuman (Arg) – 803 km
 • Etap III – 4 stycznia San Miguel de Tucuman (Arg) – San Salvador de Jujuy (Arg) – 780 km
 • Etap IV – 5 stycznia San Salvador de Jujuy (Arg) – Tupiza (Bol) – 521km
 • Etap V – 6 stycznia Tupiza (Bol) – Oruro (Bol) – 692 km
 • Etap VI – 7 stycznia Oruro (Bol) – La Paz (Bol) – 786 km
 • Przerwa – 8 stycznia La Paz (Bol)
 • Etap VII – 9 stycznia La Paz – Uyuni (Bol) – 622 km
 • Etap VIII – 10 stycznia Uyuni (Bol) – Salta (Arg) – 892 km
 • Etap IX – 11 stycznia Salta (Arg) – Chilecito (Arg) – 977 km
 • Etap X – 12 stycznia Chilecito (Arg) – San Juan (Arg) – 751 km
 • Etap XI – 13 stycznia San Juan (Arg) – Rio Cuarto (Arg) – 754 km
 • Etap XII – 14 stycznia Rio Cuarto (Arg) – Buenos Aires (Arg) – 786 km 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze