Coraz więcej kobiet chce zostać zawodowymi kierowcami

Według ostatnich badań znacząco wzrosła liczba kobiet, które chciałyby jeździć pojazdami ciężarowymi. Chce im w tym pomóc Scania, przypominając o swoim programie dla pretendentów na kierowców ciężarówek.

Według ankiety przeprowadzonej na Twitterze przez stowarzyszenie „Freight Transport Association”, aż 79% respondentek chciałoby zajmować się prowadzeniem 44-tonowych zestawów. To wręcz zaskakująca liczba, ponieważ obecnie w zawodzie odsetek kobiet wynosi mniej niż 1%. Tak duże zainteresowanie pań pracą zawodowego kierowcy może okazać się wybawieniem dla branży, ponieważ 2/3 osób obecnie zatrudnionych ma powyżej 45 lat, a średnia to ponad 50 lat. Za jakiś czas może więc zacząć brakować kierowców.

Przeczytaj też: Czy kierowca ciężarówki może nie słyszeć?

Według statystyk dla Wielkiej Brytanii około 2200 z 315 000 zarejestrowanych kierowców ciężarówek jest płci żeńskiej. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ najnowsze dane wskazują 15-procentowy wzrost kobiet w wieku 21-25 lat chcących wejść do zawodu. Na drodze do realizacji tych planów może stanąć jednak koszt odpowiedniego kursu oraz egzaminu, który wynosi około 3000 funtów.

Pomoc w rozpoczęciu pracy zawodowego kierowcy oferuje od 2014 roku Scania ze swoim programem „Droga do Pracy” („Road to Work”). W ramach tego programu można uzyskać pomoc w przygotowaniu potrzebnych dokumentów, przeprowadzeniu badań lekarskich,  a także testy teoretyczne oraz praktyczne lekcje. Do tej pory z programu skorzystało ponad 1200 osób.

Scania oferuje również usługi osobistych trenerów, którzy na podstawie danych telematycznych analizują styl jazdy danego kierowcy, a następnie oceniają go i dają wskazówki co należałoby poprawić. Według przedstawicieli producenta na takich konsultacjach korzystają również doświadczeni kierowcy, którzy w ten sposób zużywają około 10% mniej paliwa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze