Co najbardziej denerwuje polskich kierowców?

Na co dzień zabiegani i zapracowani, emocje przenosimy do samochodu, pragnąc jak najszybciej dotrzeć do celu. Denerwując się na innych uczestników ruchu, chwilę oddechu odnajdujemy... stojąc w korku. Co Polaków najbardziej irytuje wśród innych kierowców i czym się zajmują stojąc w korku?

 

Agresja za kierownica nie dotyczy tylko mężczyzn…
fot. Motocaina.pl

Polacy za kierownicą święci nie są. Wady i błędy dostrzegają jednak najczęściej wśród innych uczestników ruchu. A co irytuje ich najbardziej? Okazuje się, że zdecydowaną większość Polaków (28,8%) denerwuje  nieuprzejmość innych kierowców. Respondenci narzekają także  na zmianę pasa ruchu bez włączonego kierunkowskazu – taką odpowiedź wybrało prawie 19% respondentów. Agresywne wyprzedzanie (16,4%) i wymuszanie pierwszeństwa (13,8%) to elementy nierozważnej jazdy, która w oczach badanych jest gorsza i bardziej irytuje od manewrów niezdecydowanych kierowców (11,6%). Ciekawe, że  polskich kierowców w najmniejszym stopniu do stanu irytacji doprowadza ślimacze tempo jazdy innych uczestników ruchu – na takie zachowanie wskazuje 10,7% respondentów.

W korku najczęściej nadrabiamy zaległości telefonicznie…
fot. Michał Gałęzowski

A gdy nikt nas nie widzi i stoimy w korku to…
Najwięcej Polaków stojąc w korku nadrabia swoje zaległości towarzyskie. Prawie połowa respondentów (42,1%), poświęca najwięcej czasu na rozmowę przez telefon. Ankietowani zabijają także nudę drapaniem się czy ukradkowym dłubaniem w nosie (13,8%). Kiedy nie mamy już do kogo zadzwonić i notoryczne drapanie nie pomaga, polscy kierowcy korzystając z sytuacji chwilowego odosobnienia najczęściej dając upust swojej frustracji głośno przeklinając los kierowcy (13,7%). Nieco ponad 10% badanych korzysta również z okazji aby skontrolować i poprawić swój wizerunek (12,2%). Co ciekawe – tylko 4 proc. z nas nadrabia całodzienne zaniedbania żywieniowe, dopijając kawę, herbatę lub podgryzając przekąski.

 

Źródło: Ogólnopolskie badanie zrealizowane przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób mieszkających w Polsce. Badanie zrealizowano metodą wywiadów kwestionariuszowych CATI. Czas realizacji październik 2011. Zlecone przez mobile.eu

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze