BMW chce zmniejszyć liczbę wypadków na skrzyżowaniach

BMW jest w trakcie testowania nowej technologi systemów bezpieczeństwa, która ma pomóc kierowcom przy wykonywaniu manewru skrętu w lewo.

Nowy system bezpieczeństwa testowany obecnie na modelach BMW serii 5 ma pozwolić na zminimalizowanie liczby wypadków na skrzyżowaniach. Laserowe czujniki i kamera zamontowane z przodu pojazdu mają za zadanie skanować otoczenie w odległości 100 metrów od pojazdu i informować o niebezpieczeństwie, a nawet zatrzymać auto w razie potrzeby. Jak to działa?

fot. BMW

Kiedy auto zbliża się do skrzyżowania, nawigacja satelitarna wysyła sygnał do kamery, która monitoruje przestrzeń przed pojazdem. Jeśli samochód znajduje się na pasie przeznaczonym do skrętu w lewo, wówczas aktywowane są dodatkowe czujniki, których zadaniem jest wykrycie potencjalnego zagrożenia. Jeśli w obszarze skanowania pojawi się inny pojazd, system ostrzeże kierowcę wyświetlając informację na wyświetlaczu pomiędzy zegarami.

fot. BMW

W razie potrzeby asystent może również całkowicie zatrzymać pojazd, jednak będzie to możliwe jedynie przy prędkości 10 km/h. W przypadku gdyby system włączył się niepotrzebnie, kierowca może dezaktywować go przez naciśnięcie i puszczenie pedału hamulca.

Jeśli testy wypadną pozytywnie system trafi do masowej produkcji.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze