Autostrada A2 – podwyżka cen od marca

Autostrada A2 – podwyżka cen od marca

23 lutego 2017
Już od 1 marca tego roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Samochody osobowe i motocykle zapłacą o kilka złotych więcej niż dotychczas.

To już kolejna podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie za przejazd 150 km pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem kierowca musi zapłacić w sumie 54 zł. Każdy z trzech odcinków kosztuje po 18 złotych.

Opłaty dla pojazdów osobowych i motocykli wzrosną o 2 grosze za jeden przejechany kilometr i wynosić będą 0,38 PLN za 1 km. Od 1 marca tego roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą 57 zł, czyli o 3 zł więcej. W przyszłym miesiącu wzrosną też opłaty za przejazd trasą pojazdów ponadnormatywnych – do 190 zł. Zmiana stawek zostanie wprowadzona o godz. 6 rano.

Rzeczniczka spółki AWSA poinformowała kilka dni temu, że zmiany za przejazd wynikają z konieczności spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

– Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40% samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzanie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AWSA.

Stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest fakt, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23% podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. 

Rzecznik prasowa podała, że spółki Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln PLN z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!