Autonomobil dla kobiet?

Siedzisz wygodnie, jak we własnym pokoju i dajesz się przemieszczać. Wystarczy powiedzieć na głos gdzie chcesz dotrzeć, a pojazd cię tam zabierze. Jeśli masz więcej czasu poprowadzi trasę tak, abyś mijała ładne krajobrazy.

fot. Autonomobile
fot. Autonomobile

Czy obecność kobiety na zdjęciach reklamujących pojazd ma podpowiadać odbiorcy, że projektanci Mike i Maaike stworzyli koncepcyjny samochód dla płci pięknej? Jeśli tak, to raczej takiej, która nie jest żywo zainteresowana samą jazdą, tylko przemieszczaniem się. Idea pomysłu jest taka, by ten pojazd oderywał nas od codzienności. Chodzi o poczucie wolności, stabilizacji i ekologię. Ochrzczono go mianem „Autonomobile” i posługując się sloganem można stwierdzić, że wyznacza koniec ery prowadzenia maszyn przez człowieka. Prawdopodobnie nie do końca będzie technicznie możliwe stworzenie i tym bardziej produkowanie tego rodzaju samochodu, ale trzeba przyznać, że pomysł – choć nieco zatrważający – jest wart uwagi.

Dla nas – fanek prowadzenia samochodu, czy motocykla, lub innych pojazdów silnikowych – taka prezentacja to objaw niepokojący. Pozbawienie nas możliwości kierowania, zmienienia biegów, przyciskania pedałów i ulegania przeciężeniom na zakręcie, jest straszne! A może mężczyznom zostaną tylko „charakterne” auta z pazurem, muscle car’y i inne najfajnisze sprzęty?! Nie możemy jednak pomijać tendencji rozwojowych w motoryzacji, nawet jeśli zmierzają w niezbyt odpowiadającym nam kierunku.

fot. Autonomobile
fot. Autonomobile

Autonomobile z wyglądu przypomina bardziej komfortowe pomieszczenie dla wygodnisiów i leniuszków. Został bowiem zaprojektowany tak, by manewrować nim i przemieszczać się w pełni relaksu. Człowiek jedynie komunikuje się w razie potrzeby z pojazdem poprzez wydawanie ustnych poleceń.

Nie możemy zatem oczekiwać, że Autnomobile przewiezie nas bokiem przez rondo. Raczej będzie mu można zaproponować obwiezienie nas jakąś trasą widokową. Swoją drogą ciekawe, jakie kryteria oznaczałyby dla pojazdu, że widok za oknem jest dla człowieka interesujący. W końcu pejzaże, czy ich piękno to kwestie subiektywne. Niemniej jako ciekawostka – ta właściwość pojazdu nas zaintrygowała.

Pojazd uprzejmie zapytuje: gdzie chciałabyś jechać?
fot. Autonomobile
I pyta też: ile masz czasu dziś? Jeśli mało, pojedziesz najkrótszą trasą, dużo – widokową.
fot. Autonomobile

Jednak taki pojazd nadaje się bardziej by przemieszczać się nim w krainie Shangri-la, gdzie wszystko jest idealne. W świecie gdzie pieniądze, czas, prędkość i adrenalina rządzą naszym życiem, tego typu samochód nie wydaje się mieć swojego miejsca. Być może pod jednym warunkiem, jeśli my zmienilibyśmy radykalnie nawyki, zwracali uwagę na środowisko naturalne (zużycie paliwa, emisja spalin, korki) i swoje własne zdrowie (wypadki, stres za kierownicą, związany m.in. z czasem dotarcia do celu), wówczas Autonomobile osiągnąłby wielki sukces.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze