Karolina Chojnacka

Audi wraca do Le Mans w wielkim stylu! Kiedy zelektryfikowany, sportowy prototyp pojawi się na torze?

Audi jest posiadaczem rekordu dystansu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i 13 razy wygrało ten najważniejszy na świecie wyścig długodystansowy. Czy z nowym samochodem uda się powtórzyć te sukcesy?

Audi wraca do Le Mans! Już w sezonie 2023 cztery pierścienie powrócą na słynny tor Le Mans i szerzej do wyścigów prototypów sportowych, wprowadzając do nich zelektryfikowany, nowy samochód sportowy. Następca owianego sławą Audi R18 nabiera już realnych kształtów.

Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny jednocześnie za dział sportów motorowych Audi, wyznał:

Nowa kategoria pojazdów LMDh doskonale pasuje do naszego nowego myślenia o sportach motorowych. Przepisy pozwalają nam wystawić nasze nowe, innowacyjne samochody sportowe w serii prestiżowych wyścigów na torach całego świata. Przygotowując się do tego wykorzystujemy założenia strategii partnerstwa oraz synergię wewnątrz Grupy Volkswagen.

Przeczytaj też: Audi R18 z wyścigu LeMans wystawione na sprzedaż. Ostatni turbodiesel!

Następca Audi R18 powstaje w ramach bliskiej współpracy w ramach Grupy – z marką Porsche. Miłośnicy Audi nie powinni jednak mieć obaw, nowy sportowy prototyp będzie Audi w 100%. Podobnie jak zaprezentowane niedawno Audi RS e-tron GT, które także budowane jest na wspólnej z Porsche platformie modelowej.

Sportowy prototyp dla nowej kategorii LMDh powstaje obecnie w Audi Sport, równolegle z innowacyjnym SUV’em przygotowywanym na Rajd Dakar. Andreas Roos, odpowiedzialny w Audi Sport za wszystkie zobowiązania fabrycznego sportu motorowego, wyznał:

Oczywiście, zespół dakarowy znajduje się pod większą presją czasu, ponieważ do naszego pierwszego udziału w Rajdzie Dakar w styczniu 2022 roku pozostało już tylko niecałych osiem miesięcy. Ale chcemy też być perfekcyjnie przygotowani na nasz powrót do Le Mans. Dlatego oba projekty prowadzimy równolegle, nadając im najwyższy priorytet.

Przeczytaj też: Sophia Flörsch przetestowała możliwości Audi R8 LMS GT3! Zobacz, jak jej poszło!

Podjęto już wszystkie podstawowe decyzje dotyczące koncepcji. Wybrano partnera w zakresie podwozia i zdecydowano się na koncepcję silnika. Projektanci z Audi Design definiują obecnie wygląd auta. Celem jest, by pierwszy prototyp stanął na kołach na początku przyszłego roku i by w jego pierwszym kwartale mógł już wyjechać na tor. Intensywny program testowy zaplanowano na cały 2022 rok. Pierwszym wyścigiem, w którym zaplanowano start nowego samochodu wyścigowego Audi jest 24-godzinny wyścig Daytona (USA) w styczniu 2023 roku.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze