Audi A3 ma już 20 lat!

Producent z Ingolstadt obchodzi w tym roku bardzo ważną rocznicę. Właśnie mija druga dekada od kiedy na rynku pojawił się kompaktowy model A3.

Przedstawiciel segmentu C zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1996 roku. Model A3 powstał na płycie podłogowej Volkswagena Golfa. Początkowo auto było dostępne wyłącznie w wersji trzydrzwiowej, ale w następnych latach pojawiła się wersja pięciodrzwiowa oraz wersja z napędem quattro. Klienci mieli do wyboru cztery jednostki napędowe: wysokoprężne i benzynowe.

Wiosną 1999 roku zadebiutowało mocniejsze wydanie kompakta, czyli model S3. Pod maską pracował silnik czterocylindrowy 1.8 wspomagany przez turbosprężarkę. Na każdy cylinder przypadało po pięć zaworów, a maksymalna moc tej wersji to 210 KM.

Druga generacja Audi A3 zadebiutowała w 2005 roku. Pojawił się wtedy model z tzw. grillem Singleframe. Element ten stosowany nawet w teraźniejszych modelach. Gama wersji wzbogaciła się o wariant ze składanym dachem. Audi A3 Cabriolet zadebiutowało w 2008 roku. 

Obecnie jest sprzedawana trzecia generacja A3. Auto miało premierę w 2012 roku podczas targów w Genewie i jest dostępne w czterech wersjach nadwoziowych z czteroma silnikami oraz trzema liniami wyposażenia. Na targach w Paryżu do gamy dołączyła najmocniejsza odmiana ze znaczkiem RS. Silnik o pojemności 2.5 litra rozwija moc 400 KM. Jest to najmocniejsza pięciocylindrowa konstrukcja na świecie.

Audi A3 jest dostępne na ponad 100 rynkach całego globu. Produkcja modelu odbywa się w niemieckim Ingolstadt i węgierskim Gyor. Dla klientów z Chin powstają egzemplarze w lokalnym zakładzie Foshan.

Przez dwadzieścia lat Audi wyprodukowało ponad 4 mln egzemplarzy modelu A3. Na kolejną generację tego modelu będziemy musieli jeszcze poczekać. Najnowsze doniesienia mówią, że lekko się opóźni.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze