32-tonową ciężarówką w centrum Londynu – wideo

Jazda ciężarówką w centrum miasta to nie przelewki. Zobacz, jak kierowca sprawnie i szybko przeciska się po wąskich uliczkach.

Centrum Londynu nie jest wymarzonym miejscem do poruszania się samochodem osobowym, a co dopiero ciężarówką. Jednak dla tego człowieka nie ma chyba rzeczy niemożliwych. 

Pewien 26-latek, jeżdżący już cztery lata 32-tonową, czteroosiową ciężarówką, postanowił wrzucić do sieci filmik, by pokazać jak wygląda jazda taką maszyną po niezbyt szerokich, a na dodatek zatłoczonych ulicach Londynu. 

Miejsca jest naprawdę mało, a tempo jazdy jest niesamowite. W niektórych momentach mamy wrażenie, że porusza się z chirurgiczną precyzją.

 

Najnowsze

Oto najlepsze silniki 2015 roku

Ward`s Auto co roku przygotowuje zestawienie najlepszych silników. Zobacz, na które jednostki warto obecnie zwrócić uwagę.

Podczas zakupów często zwracamy uwagę na różnego rodzaju rankingi. Oczywiście zakup samochodu to nie to samo, co pralki czy telewizora, ale warto wiedzieć, które konstrukcje są na topie.

Podczas tworzenia tegorocznego rankingu specjaliści w Ward`s ocenili 37 różnych jednostek napędowych. W tej grupie znalazło się aż 15 silników czterocylindrowych wspomaganych przez turbodoładowanie. To pokazuje, którędy podążają producenci w dzisiejszych czasach. Na liście pojawiły się cztery jednostki elektryczne oraz rewolucyjny silnik zasilany wodorem.

Oto lista najlepszych jednostek 2015 roku wg Ward`s oraz samochodów, w których je spotkacie:

BMW i3 – silnik elektryczny 27 kW 
Chevrolet Corvette Stingray – 6.2 V8 
Dodge Challenger SRT Hellcat – 6.2 Supercharged V8
Ford Fiesta – 1.0 EcoBoost
Hyundai Tucson Fuel Cell Vehicle – 100-kW ogniwo wodorowe
Mini Cooper – 1.5 Turbo
Ram 1500 EcoDiesel – 3.0 Turbodiesel V6
Subaru WRX – 2.0 Turbo bokser
Volkswagen Golf – 1.8 TSI
Volvo S60 – 2.0 Turbo

 

Najnowsze

14-latek pokonał najnowsze zabezpieczenia

Podobno nie ma zabezpieczeń, których nie da się złamać. Udowodnił to pewnie nieletni, który wziął udział w konferencji poświęconej zabezpieczeniom w branży motoryzacyjnej.

W wydarzeniu uczestniczyli studenci wspierani przez grupę inżynierów oraz specjalistów od zabezpieczeń. Na imprezie zjawił się czternastolatek, który w relacji innych uczestników wydarzenia, „wyglądał jak dziesięciolatek”.

Przy pomocy merytorycznej ekspertów z branży miał on przeprowadzić atak hakerski na zabezpieczenia w samochodzie. Według profesjonalistów przygotowanie do takiego zadania powinno zająć tygodnie, a nawet miesiąc. Jemu wystarczyła zaledwie jedna noc i wizyta w sklepie z elektroniką, w którym wydał 15 dolarów. W ciągu kilkunastu godzin zbudował małe urządzenie, które miało przejść wszystkie zabezpieczenia.

Podczas prezentacji specjaliści byli zszokowani, ponieważ chwilę wcześniej twierdzili zgodnie, że operacja się nie uda. Po chwili okazało się, że przy pomocy urządzenia włączył wycieraczki, odbezpieczył centralny zamek, a na koniec zdalnie uruchomił silnik w samochodzie. Udało mu się nawet mrugnąć światłami w rytm piosenki puszczonej na jego iPhonie. 

Organizatorzy imprezy nie ujawnili personaliów dziecka, a także parametrów samochodu, na którym przeprowadzono doświadczenie. W jednej chwili okazało się, że miliony dolarów poświęcone na rozwój technologii zabezpieczających, zostały zmarnowane. Czternastolatek, nie będący inżynierem, ani nawet studentem, rozmontował technologie inwestując kwotę kieszonkowego. 

Producentom samochodów powinna się włączyć lampka ostrzegawcza. Jeżeli udało się przejąć kontrolę nad podstawowymi układami, to co z tymi, które bezpośrednio odpowiadają za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. W czasach, gdy elektronika odpowiada za coraz więcej kwestii, takie obawy wydają się być jak najbardziej uzasadnione.

 

Najnowsze

Ten motocyklowy wydech niszczy bębenki! Film

Nie mamy pojęcia, co kieruje takimi ludźmi, ale z pewnością wygraliby niejeden konkurs na najgłośniejszy i najbardziej irytujący układ wydechowy w motocyklu.

Dwóch właścicieli motocykli postanowiło dość radykalnie zmodyfikować jednoślad. Zamiast zwykłej końcówki wdechu pojawiła się ogromna tuba, wykonana z cienkiego arkusza blachy.

W połączeniu z wysokimi obrotami silnika w Kawasaki ZX6-R powstała ogłuszająca broń akustyczna, niczym starożytne trąby jerychońskie. W pewnym momencie tego „występu” konferansjer próbuje to przerwać, ale panowie nie dają za wygraną.

 

Najnowsze

Miejska wypożyczalnia samochodów pojawi się w Warszawie

Dzięki sieci wypożyczalni rozlokowanej po całym mieście, będzie można tanio przemieszczać się po Warszawie. Dodatkowo korzystanie z takich aut pozwoli parkować za darmo i wjechać na buspasy.

Mieszkańcy stolicy już za kilka miesięcy będą mogli korzystać z sieci miejskiej wypożyczalni samochodów, podobnej do tej rowerowej (Veturilo). Zarząd Transportu Miejskiego ogłosi niebawem przetarg na wdrożenie takiego systemu. Początkowo na warszawskie ulice trafi nawet 500 egzemplarzy.

Według wstępnych szacunków koszt przejazdu jednego kilometra wypożyczonym samochodem powinien wynosić nie więcej jak złotówkę. Pierwsze wypożyczalnie pojawią się na Mokotowie, Pradze, Woli, Ochocie, Śródmieściu i Żoliborzu. Rezerwacja auta będzie odbywać się przez internet lub przeznaczoną do tego aplikację.

Tego typu wypożyczalnie nie są już nowością w zachodniej Europie. Przykładem są Francja i Włochy. W Paryżu na co dzień przemieszcza się około 3 tysięcy takich samochodów. Przy takim ruchu można w sposób znaczący ograniczyć liczbę prywatnych samochodów przemieszczających się po ulicach

Żeby zachęcić kierowców do korzystania z takiego rozwiązania, zostaną wprowadzone udogodnienia, takie jak możliwość parkowania za darmo w płatnych strefach, a także możliwość jazdy po buspasie. 

Pojawienie się wypożyczalni samochodów powinno również wpłynąć na ceny taksówek, które będą miały mocną konkurencję. Nie wiadomo jeszcze jakie modele samochodów pojawią się w wypożyczalni. Wiadomo, że będą to małe, ekologiczne i elektrycznie napędzane konstrukcje, wielkością podobne do takich jak Smart ForTwo czy Mitsubishi i-MiEV.

Najnowsze