25 listopada – akcja „Pasy”

Dziś, 25 listopada, ogólnopolska policja sprawdza czy my-kierowcy i pasażerowie jeździmy w pasach. To jednak jeden z 365 dni w roku kiedy musimy mieć je zapięte!

Zapnij pasy, nie będzie strachu…
fot. Motocaina

Obowiązek jazdy w pasach wynika z Ustawy o Ruchu Drogowym, a konkretnie z artykułu 39 ust.1. Koniecznością zapinania pasów nie są  objęci m.in. kobiety w widocznej ciąży (choć zgodnie z ostatnimi badaniami to zapis niebezpieczny), egzaminatorzy kursów na prawo jazdy, policjanci i funkcjonariusze ABW czy osoby posiadające orzeczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do użytkowania pasów.

Niekorzystanie z pasów jest podstawą do wystawienia mandatu karnego w wysokości 100 złotych oraz 2 punktów (mandat wystawia się również  w przypadku nieprawidłowego  przewożenia dziecka czy niezapięcia pasów przez pasażerów), jest również warte nasze życie. Prawa fizyki są bezwzględne i nie biorą pod uwagę żadnych okoliczności łagodzących, a człowiek bez zapiętych pasów to masa o wadze ponad tony, która niszczy to co przed nim.

Dzisiejsza akcja „Pasy” ma zwrócić uwagę kierowców na problem ich niezapinania i uświadomić im jak wiele od nich zależy. To również sposób na ich karanie. Karanie, które w tym wypadku jest w pełni uzasadnione.

Źródło: Komenda Główna Policji

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze