„Podobnie jak samochód ta torba ułatwi Ci życie” - wywiad z Eriką Tsubaki
Hans Verstraaten

„Podobnie jak samochód ta torba ułatwi Ci życie” - wywiad z Eriką Tsubaki

08 grudnia 2015
6
Projektantka Forda, Erika Tsubaki, stworzyła niedawno kolekcję Vignale - linię eleganckich i praktycznych akcesoriów, które idealnie pasują do ekskluzywnego charakteru nowego Forda Mondeo Vignale. Będąca elementem kolekcji torba podróżna Weekender już zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa.

Twoje nazwisko wskazuje na azjatyckie korzenie.
- Urodziłam się w Stuttgarcie, ale moi rodzice pochodzą z Japonii. Wychowali się w Tokio. W języku japońskim słowem »tsubaki« określa się kamelię - rodzaj krzewu kwitnącego zimą.

Czy od najmłodszych lat interesowałaś się wzornictwem?
- Jako dziecko ciągle rysowałam. Nic dziwnego, ponieważ mój ojciec był architektem, a mama lubiła malować. Środowisko, jaki zapewnili mi rodzice, było bardzo twórcze i stymulujące. Mogliśmy podróżować do innych krajów, odwiedzać muzea i uczestniczyć we wszystkich typach zajęć i kursów artystycznych. Moja mama grała na altówce i na przykład zachęciła mnie
do lekcji gry na tym instrumencie.

Czy nadal grasz?
- Tak, gram w Ford Symphony Orchestra. Dwa razy do roku występujemy w Filharmonii Kolońskiej i co tydzień spotykamy się na próbach.

Dlaczego po ukończeniu szkoły średniej w Niemczech zdecydowałaś się studiować w Japonii?
- Dorastałam, mówiąc w dwóch językach i był to dla mnie doskonały sposób, aby pogłębić wiedzę o kulturze i języku moich rodziców. Na początku chciałam wyjechać do Japonii tylko na rok, ale skończyło się tak, że ukończyłam, położony nieopodal Tokio Uniwersytet Tsukuba. Jest to jedna z niewielu uczelni w Japonii, na której jest wydział sztuki i projektowania. Moją specjalizacją było wzornictwo przemysłowe.

Jak to się stało, że zaczęłaś projektować samochody?
- Kilku przyjaciół ze szkolnych lat, pracujących dla różnych producentów samochodów, przygotowało fascynującą prezentację, która otworzyła mi oczy na nieskończone możliwości, jakie daje projektowanie samochodów. To mnie przekonało. Przynajmniej tak mi się wydawało. Chociaż ostatnio moja mama dała mi kilka starych modeli Dinky Toys, którymi bawiłam się
jako dziecko - więc już od najmłodszych lat interesowałam się samochodami.

Czyj dorobek artystyczny podziwiasz najbardziej?
- Podoba mi się dawka humoru zawarta w pracach Philippe'a Starcka. Ale fascynuje mnie również Tadao Ando, jeden z najznakomitszych architektów w Japonii. Tworzy on całkowicie organiczne budynki, wykorzystując dużo betonu, wody i bambusa. Jest jeszcze angielski rzeźbiarz Henry Moore, którego masywne posągi wyglądają tak autentycznie.

A jaki jest sztandarowy projekt Eriki Tsubaki?
- E.T.! To oczywiście żart. Lubię czyste, płynne linie i proste formy, które pozwalają od razu rozpoznać ich funkcje.

W jaki sposób w kolekcji Vignale zawarłaś ducha Forda Mondeo Vignale?
- Produkty z tej kolekcji, podobnie jak samochód, zapewniają poczucie klasy premium, ale dostępnej dla każdego. To nie tylko ładne gadżety, lecz także istotne elementy kreujące świat Forda Mondeo Vignale. Podróż tym samochodem jest komfortowa, szybka i niewymagająca wysiłku. Kolekcja doskonale do tego pasuje. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, zastosowane materiały
i komfort, wszystkie akcesoria zostały zaprojektowane w taki sposób, aby oszczędzać czas i ułatwiać życie nie tylko podczas pakowania przed podróżą, ale także w jej trakcie i po powrocie do domu.

Czy mogłabyś wymienić kilka przykładowych akcesoriów?
- Zaprojektowaliśmy m.in. torebkę, torbę podróżną, portfel i etui na telefon komórkowy. Ale jest także jedwabny szal, krawat i filiżanki do kawy. Wszystko stylowe, eleganckie i wykonane z materiałów najwyższej jakości.

W zeszłym roku za torbę podróżną Weekender, pochodzącą z tej kolekcji, otrzymałaś nagrodę IF Design Award. Czy było to dużym zaskoczeniem?
- Tak - zarówno dla mnie, jak i dla Forda! Po raz pierwszy Ford został uhonorowany tą prestiżową nagrodą za produkt lifestylowy, a nie za projekt samochodu lub zastosowane w nim rozwiązania techniczne. Jest to również nagroda dla wszystkich rzemieślników, którzy z dumą i zaangażowaniem wykonują te torby. W końcu wszystko jest robione ręcznie.

Jakie elementy charakterystyczne dla Forda Mondeo Vignale można znaleźć w torbie Weekender?
- Patrząc z boku, torba ma trapezoidalną formę, co jest kluczowym elementem projektu. Jeśli przyjrzeć się uważniej, można rozpoznać kształt kraty wlotu powietrza samochodu. Połączenie jasnych, ciepłych kolorów nawiązuje do stylistyki wnętrza samochodu. Skórzane pokrycie foteli maciemne brzegi, tak samo jak torba. Nawiązujące formą do diamentów przeszycia na fotelach są odwzorowane we wnętrzu torby, dzięki temu czujemy się tak, jakbyśmy otwierali prezent od środka. Pasek na ramię wykonaliśmy z tego samego materiału co pasy bezpieczeństwa.

Jesteś muzykiem. Czy masz poczucie, że wsłuchałaś się uważnie w Forda Mondeo Vignale?
- Przyjemny, delikatny dźwięk, jaki słychać podczas zamykania maski, zainspirował mnie do zastosowania magnesów do zamykania bocznych kieszeni. Podczas zamykania wydają ten sam rodzaj dźwięku. Udało mi się ukryć magnesy pod skórą, tak że pozostają niewidoczne. Nie chciałam żadnych błyszczących elementów, zimny metal na zewnątrz torby stanowiłby zbyt duży kontrast dla uczucia ciepła emanującego z tej ekskluzywnej skóry. Wybór zamknięcia na magnesy pozwolił na znaczną poprawę funkcjonalności. Otwieranie bocznych kieszeni jest teraz takie proste - nie trzeba się już mocować z suwakami ani klamerkami. Kształt bocznych kieszeni sprawia, że początek i zakończenie suwaka - najbrzydsze elementy torby - pozostają niewidoczne.

Czy projekt był wyzwaniem dla rzemieślników?
- Byli bardzo ciekawi, czy to się uda. Torba jest wykonana z dość dużego kawałka skóry, co utrudnia modelowanie. Chciałam uzyskać jak najmniejszą liczbę nacięć na materiale. Uważam, że aby uzyskać wrażenie luksusu, należy zastosować materiały najwyższej jakości i pozwolić im pokazać swą wartość, wprowadzając możliwie jak najmniej zmian. Tak się tworzy czysty i spójny efekt.

Czy sama używasz tej torby?
- Codziennie, i muszę powiedzieć, że jej nie oszczędzam. Deszcz czy śnieg - jest ze mną wszędzie. To bardzo wytrzymała torba, wykonana z łatwej do pielęgnacji skóry.

Źródło: Vignale Magazin, autor Hans Verstraaten

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!