„Frustrat w BMW”, a co powiesz o autorze nagrania?

„Frustrat w BMW”, a co powiesz o autorze nagrania?

30 lipca 2019
1
10
Pewne zachowania na drodze są jednoznacznie naganne i nie da się ich usprawiedliwiać. Co nie zmienia faktu, że zwykle nie biorą się one z niczego.
Loading module...

Kierowca auta z kamerą zjechał na lewy pas, żeby wyprzedzić osobówkę i jadącą kawałek przed nią ciężarówkę. Nagle na prawym pasie pojawiło się BMW, które wyprzedziło go i gwałtownie zahamowało tuż przed maską.

Autor nagrania jest oburzony zachowaniem kierowcy BMW i słusznie. Było ono niebezpieczne i zdecydowanie zasługujące na mandat. Tylko czy zastanowił się nad tym co spowodowało takie zachowanie? Widząc szybko jadące auto w lusterku miał obowiązek ustąpić mu miejsca. Lewy pas służy do wyprzedzania, a z nagrania jednoznacznie wynika, że mógł bez problemu zjechać na prawy pas i wrócić na lewy, bez zmniejszania swojej prędkości. Nie zrobił tego, więc kierowca BMW miał do wyboru albo gwałtownie hamować, albo zrobić slalom między pasami. Co w żaden sposób nie usprawiedliwia oczywiście jego dalszego zachowania.

  Komentarze

  Krzycho55
  30 lipca 2019 19:24
  Poprostu jak auto z kamerą nie wyjechało by na lewy pas to bmw musiało hamować przed nastepnym autem autem i co?, to można tylko nazwać "Burak Ma Brykę"
  Matiz > Krzycho55
  30 lipca 2019 22:27
  Kolejny gosc co mysli ze ktos jest glupi ...tego z kamera wypuścić w na autostrady europy . .. tam go nagraja i na youtube ale z innym komentarzem ...polaczek pokazuje jak sie jezdzi na autostradzie..
  Auto
  31 lipca 2019 14:45
  ...ale to nagranie z miasta.
  Przecież dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.
  zzxx
  31 lipca 2019 15:58
  What? "Widząc szybko jadące auto w lusterku miał obowiązek ustąpić mu miejsca." ?

  Z którego paragrafu PORD wynika takowy obowiązek?

  W moim odczuciu wszystkie przepisy tam zawarte są równie ważne, tj. obowiązek jazdy prawym pasem jest tak samo ważny jak przestrzeganie ograniczeń prędkości. Nigdzie nie ma zapisu, że jeśli ktoś się rozpędził, to mamy OBOWIĄZEK mu ustępować.

  Prawo jazdy w chipsach...
  Ja > zzxx
  31 lipca 2019 20:06
  Czyli twoim zdaniem można zajechać drogę bo ktoś jedzie za szybko?
  Egz. > Ja
  05 sierpnia 2019 22:24
  Jadąc maksymalną dopuszczalną prędkością można rozpocząć manewr wyprzedzania, jeśli nie ma nikogo bezpośrednio za nami na sąsiednim pasie. BMW pewnie było małą kropką w lusterku i dogoniło autora nagrania szybciej niż przepisy przewidują. W takim wypadku to problem BMW. Ponadto, to kierowca BMW wymusił nagle hamowanie. Gdyby doszło do kolizji to oczywistym winnym byłby kierowca BMW. Jak ktoś wcześniej zauważył, jest obowiązek jazdy prawą stroną, ale nie ma obowiązku ustepowania jeśli jedzie się z maksymalną dopuszczona prędkością. Kierowca BMW nie popełnił wykroczenia wyprzedzając prawym pasem. Podkreślam, że powyższe ma zastosowanie w przypadku gdy jedziemy max. Dopuszczalna prędkością. Jeśli jedziemy 100 środkowym pasem to jest to utrudnianie ruchu zgodnie z kodeksem ruchu drogowego.
  Zdegustowany kierowca > Egz.
  06 sierpnia 2019 10:28
  Cóż, wydaje mi się że to tak nie działa - po 1) nie widziałem nigdzie napisu mówiącego o tym, że jeśli "jedziemy maksymalną dopuszczalną prędkością, możemy zajmować nawet lewy, zamiast prawego pasa", za to spotkałem się z historią mandatu na A4 za jazdę środkowym pasem, nawet jeśli była to wysoka prędkość, po 2) autor filmu cały czas jechał lewym pasem, co jest wykroczenie - 2 punkt do 500zl - pas ten przeznaczony jest do W Y P R Z E D Z A N I A (no i dla służb porządkowych), a nie odprawiania mszy, więc defacto, jeśli to bmw to byłby nieoznakowany patrol to autor filmu dostałby mandat. Co więcej, jeśli nie był to teren zabudowany to kierowca BMW popełnil wykroczenie - wykonał manewr wyprzedzania prawą stroną, na drodze do tego nie przystosowanej - czyli takiej, która nie posiada 3 pasów ruchu (inna sprawa jest w przypadku terenu zbudowanego ofc).
  Reasumując - obowiązki zjechania nie ma, bo ktoś jedzie ponad maksymalną prędkość, jest obowiązek zjechania, ponieważ blokujesz samochód który chce Cię wyprzedzić, będąc ma pasie przeznaczonym do wyprzedzania.
  A tutaj mały cytat z artykułu:
  "Ograniczenie prędkości a jazda lewym pasem
  Tłumaczenia, że pojazd porusza się lewym pasem z maksymalną dopuszczalną prędkością na danym odcinku drogi nie mają żadnego uzasadnienia. Główną zasadą poruszania się po polskich drogach jest obowiązek trzymania się prawej strony jezdni. Lewa służy wyprzedzaniu. Tylko i wyłącznie wyprzedzaniu." - infor moto
  Policjant po służbie
  04 sierpnia 2019 19:22
  Uporczywa jazda lewym pasem
  Moim zdaniem 5 pkt. Karnych i 200 zł mandat
  Gość
  04 sierpnia 2019 22:32
  Ciekawe przy jakiej predkosci miala miejsce cala akcja. Zakładając ze gosc z kamera jechał z maksymalna dozwolona prędkością to z jaka jechało BMW??? Znajac Polskie realia z maksymalna dozwolona dla auta wartego wiecej niz twoje....
  Uważny.
  12 sierpnia 2019 05:52
  Przecież nie widać co się stało. Jak możecie oceniać.