Film motocyklowy „Droga wolna” w kinach od 26 sierpnia – zwiastun
Oto kolejna odsłona motocyklowego filmu drogi - patronem medialnym została Motocaina.
| Plakat filmu „Droga wolna” |
![]() |
| fot. 360 stopni |
Oto podróż życia trójki polskich motocyklistów obejmująca Ukrainę, Rumunię, Gruzję i Turcję. 10 tysięcy kilometrów w odpowiedzi na pytanie o wolność w systemie powinności i ograniczonego czasu. Nieoczekiwane ślady polskości na wschód od Rzeczpospolitej i wszechobecne wrażenie bycia w ciągłej podróży. Mecz piłkarski z drużyną mikulińskich nastolatków, pozowanie do obrazu odeskiej malarki o polskich korzeniach, procesja ze świętym obrazem w gruzińskiej wiosce u podnóża masywu Małego Kaukazu składają się na obraz wielkiego – małego świata. Świata tradycyjnej gościnności, wspomnień, uśmiechu i przemierzających go wzdłuż i wszerz tułaczy na motocyklach. Film zrealizowany całkowicie ze środków własnych.
„Droga wolna” to dokumentalne kino drogi – to bliskie spotkania z ludźmi, zarówno z podróżującymi od 30 lat globtroterami, jak i mieszkańcami niedostępnych kaukaskich osad, przeprawy przez góry i walka z osobistymi słabościami.
Podczas podróży udokumentowane zostały wydarzenia, miejsca i historie ludzi napotkanych po drodze. Jednym z najważniejszych aspektów był temat wolności, zarówno w obszarze indywidualnym jak i społecznym. Miejsca do których zaglądamy okiem kamery i ludzie, których poznajemy mają w tym kontekście burzliwą historię, którą twórcy chcą opowiedzieć. Stawiają pytania o to czym jest wolność? Jak ją realizujemy na co dzień? Czy z niej korzystamy? Czy daje ją podróż, motocykl? Jaką mamy perspektywę przybywając z Polski, kraju wolnego od ponad 20 lat, do miejsc, w których wciąż nie opadł wojenny kurz? Jak wolność pojmują ludzie w różnym wieku, z różnych kultur, miast i wsi? Jak oni ją realizują? Film dedykowany jest nie tylko motocyklistom i podróżnikom, ale także tym, którzy szukają inspiracji do poszukiwania swojej wolności i podróżowania, wszystkim tym, którzy na razie marzą o przygodzie i poznawaniu świata.
Tomasz Mielcarz
Motocyklista, cyklista, absolwent łódzkiej filmówki, operator kamery, fotograf, pasjonat żeglarstwa, człowiek telewizji i wiecznie spragniony piękna wrażliwiec. Z kamerą przejechał świat, odwiedzając miedzy innymi Kenię, Zambię, Nową Zelandię, Turcję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Norwegię i Rosję. Operator kamery telewizji TVN, TVN Style. Autor wielu fotograficznych publikacji prasowych w takich tytułach jak Teraz Rock, The Warsaw Voice, Machina, Brum, Życie Warszawy, Życie. Autor fotografii na okładki płyt takich zespołów jak: Acid Drinkers, Houk, Arka Noego, Coallition oraz teledysków Acid Drinkers, Al Sirat, Habakuk.
Grzegorz Ruzik
Motocyklista, absolwent łódzkiej filmówki, operator kamery, montażysta. Film „Strange Sounds” ze zdjęciami jego autorstwa startuje w tegorocznym konkursie kina niezależnego na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2014. Autor zdjęć do ogólnoświatowej reklamy gry komputerowej The Witcher 3 (Wiedźmin). Wieloletni współpracownik stacji telewizyjnych TVN, TVP, Polsat. Były kolarz, niegdyś warszawski kurier rowerowy. Wolontariusz Schroniska dla zwierząt w Korabiewicach. Współautor i bohater 17-odcinkowego serialu historyczno-podróżniczego o wyprawie rowerowej od źródeł Wisły do morza, dla kanału Discovery Historia. Autor teledysków: Maryla Rodowicz, Jan Borysewicz, Black
Jarosław Szablewski
Poszukiwacz przygód, motocyklista, żeglarz, filmowiec, wokalista kapeli Muhu Island, aktywista – organizator fabularnych gier terenowych i miejskich. Swoją przygodę z podróżowaniem rozpoczął jako 13-sto latek, objeżdżając Dolny Śląsk na rowerze Wigry 3. Potem jednośladem wytyczył szlak przez Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację, Włochy, Ukrainę i Rumunię. W zeszłym roku, głównie off-road, objechał łańcuch Karpat. Psycholog, psychoterapueta, trener szkoleń biznesowych, zajmuje się również coachingiem zespołów projektowych. Dźwiękowiec w kinowym filmie „Wszystko płynie”. Twórca edukacyjnego projektu filmowego On/Off dla młodzieży, stanowiący „przedszkole filmowe” dla przyszłych filmowców. Operator kamery podczas trasy koncertowej Lata z Radiem.
| Mapa podróży z filmu „Droga Wolna” |
![]() |
| fot. 360 stopni |
„Droga wolna”
Producent: Moto Project Freedom
Koproducent: EKIPA.WAW.PL
Reżyseria i scenariusz: Tomasz Mielcarz, Grzegorz Ruzik, Jarosław Szablewski
Zdjęcia: Grzegorz Ruzik, Tomasz Mielcarz
Muzyka: Black River, Dakhabrakha, Gwerkova, Stroon, Muhu Island, Jarosław Szablewski
Montaż: Grzegorz Ruzik
Postprodukcja dźwięku: Bartek Alber
Lektor: Patryk Zwoliński
Najnowsze
-
Zabudowa VW T5 – jak przekształcić busa w funkcjonalnego kampera?
Przekształcenie Volkswagena T5 w kampera to marzenie wielu miłośników turystyki na czterech kółkach. Ten model samochodu cieszy się ogromną popularnością dzięki swojej niezawodności oraz idealnym proporcjom, które ułatwiają taką adaptację. Przestrzeń ładunkowa T5 daje fantastyczne możliwości aranżacyjne. Pozwala to na stworzenie prawdziwie funkcjonalnego i wygodnego mobilnego domu! -
Pomóżmy motocykliście, którego pasją jest motoryzacja! Gerard walczy z rakiem – chce odzyskać twarz i… oddech
-
7 lat gwarancji i ceny od 112 900 zł. Rusza sprzedaż chińskiej marki Jetour w Polsce
-
Volkswagen Polo – idealne auto miejskie? Poznaj jego zalety
-
Co obejmuje 145 punktów kontroli technicznej w Toyota Pewne Auto?


Zostaw komentarz: