Site icon Motocaina

Zagranica na czterech kółkach – wyjazd leasingowanym autem za granicę

a:2:{s:6:"old_id";s:5:"17925";s:14:"article_old_id";s:0:"";}

Zgoda na wyjazd za granicę leasingowanym autem – by formalności stało się zadość

Wyjeżdżając poza terytorium naszego kraju leasingowanym pojazdem, należy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: wymagania leasingodawcy, a także obowiązki i prawa, jakie nakładane są na nas przez kraj, w którym będziemy poruszać się autem.

Teoretycznie prawo większości państw europejskich obliguje do posiadania pisemnego upoważnienia od właściciela do dysponowania pojazdem. Oznacza to, że lokalne służby mundurowe mogą wymagać przedstawienia upoważnienia na korzystanie z auta.

O ile rzadko słyszy się o przypadkach kontrolowania zgód na podróżowanie autem w leasingu za granicą, o tyle przed wyjazdem warto się w taki dokument wyposażyć – zarówno dla własnego komfortu psychicznego, jak i zmarginalizowania nieprzyjemności związanych z potencjalną kontrolą.

A co z ubezpieczeniem pojazdu za granicą?

Zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej pojazdu jest najistotniejszą kwestią, jaką należy uwzględnić podczas wyjazdu za granicę. Do poruszania się po większości krajów Europy w zupełności wystarczy polska polisa AC i OC, które obligatoryjnie wykupywane są podczas finalizowania umowy leasingowej.

Chcąc przemieszczać się leasingowanym autem po: Serbii, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Ukrainie, Turcji, Rosji, Iranie, Izraelu, Macedonii, Mołdawii, Maroku i Tunezji konieczne jest wyrobienie Zielonej karty, będącej dodatkowym ubezpieczeniem OC w ruchu zagranicznym.

W jaki sposób firmy leasingowe wystawiają upoważnienia do wyjazdu autem za granicę?

Firmy leasingowe mogą mieć różne podejście dotyczące wystawiania upoważnień. Często zdarza się, że leasingodawcy życzą sobie uiszczenia dodatkowej opłaty za wydanie pozwolenia, co może dotknąć zwłaszcza te osoby, które często podróżują poza Polską. Wiąże się to z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami oraz formalnościami, którym muszą sprostać leasingobiorcy.

W innych przypadkach leasingodawcy bezpośrednio po podpisaniu umowy wystawiają upoważnienie na użytkowanie pojazdu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeszcze inne przedsiębiorstwa leasingowe – np. Carsmile, wychodząc naprzeciw oczekiwań swoich klientów, wymagają jedynie zgłoszenia wyjazdu do kraju należącego do Unii Europejskiej.

Słowem podsumowania

Oczywiście leasingowanym autem można wyjechać za granicę „po cichu”, bez uzyskania upoważnienia oraz nie informując o wyjeździe podmiotu finansującego auto. Rozwiązanie to jest jednak bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy dojdzie do kontroli pojazdu przez lokalne służby lub podczas zdarzenia drogowego – wypadku, szkody lub stłuczki.

Exit mobile version