Volkswagen Passat nie będzie już sprzedawany w USA!

24 listopada 2020
39
Model zostanie wycofany po 2023 roku. A może nawet wcześniej.

Średniej wielkości sedany, niegdyś dominujący gatunek samochodów osobowych w ekosystemie USA, zaczynają wyglądać jak gatunek zagrożony wyginięciem. Modelem, który opuści niedługo amerykański rynek jest Volkswagen Passat. Według dyrektora VW cytowanego w „Wards Auto”, samochód nie będzie już sprzedawany w USA po zakończeniu cyklu życia obecnej wersji, prawdopodobnie w 2022 roku.

Artykuł cytuje dyrektora generalnego VW, Ralfa Brandstättera:

Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z Passata w USA. Trend sprzedaży jest bardzo zdecydowany na korzyść modeli SUV, na co wskazuje sukces Atlasa.

Przeczytaj też: Test Volkswagen Passat GTE - z prądem

Obecny Passat został odświeżony na rok modelowy 2020. Wprowadzony po raz pierwszy w 2012 roku, odbiegał od Passata sprzedawanego w Europie i innych krajach. Był bardziej przestronny i tańszy na rynku amerykańskim.

Passat ma długą historię w Stanach Zjednoczonych. Oryginalny Passat był sprzedawany tam jako Dasher od 1974 roku. Pierwszy VW z silnikiem z przodu i napędem na przednie koła na rynku amerykańskim, średniej wielkości Dasher był oferowany jako dwudrzwiowy i czterodrzwiowy hatchback oraz kombi. Passat drugiej generacji był sprzedawany w USA jako Quantum, począwszy od 1982 roku, z tą samą gamą stylów nadwozia.

Tabliczka znamionowa Passata pojawiła się w Stanach Zjednoczonych wraz z samochodem trzeciej generacji w 1990 roku. Ta wersja przeszła na powiększoną platformę Golfa, podczas gdy podstawy poprzedniego samochodu były dzielone z Audi 80. Passat był dostępny jako sedan i kombi, a Synchro AWD była godną uwagi opcją.

Przeczytaj też: Volkswagen Passat z nowym silnikiem 2.0 TDI Evo i kierownicą rejestrującą dotyk

Wersja piątej generacji (B5) to samochód, który naprawdę umieścił Passata w centrum uwagi Amerykanów, z elegancką stylistyką nadwozia i ewidentną jakością, która zawstydziła konkurentów. Platformę dzielono z Audi A4, sprzedawano sedany i kombi. Turbo Four i V6 były głównymi silnikami, ale oferowano również W8, zgodnie z ekskluzywnymi ambicjami modelu.

Gdy Passat opuści salony w Stanach Zjednoczonych, nabywców poszukujących średniej wielkości sedana Volkswagena być może zwabi hatchback Arteon, chociaż za ten model będą musieli zapłacić więcej dolarów.  

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!