Rekrutacja kobiet do wydziału leśnego rozpoczęła się w 2007 roku i przewidziano dla nich 33% miejsc pracy. W pierwszej kolejności miały być one zatrudniane do prac biurowych, jednak to same kobiety podjęły decyzję o pracy w tak trudnych warunkach. Każdego roku przechodzą intensywne szkolenia, a ich liczba w przyszłości ma się podwoić. Na przestrzeni tych lat strażniczki uratowały 627 lwy azjatyckie. Średnio ratują 2 zwierzęta dziennie.
Żadna z 46 strażniczek nie pochodzi z uprzywilejowanych środowisk, a w Indiach muszą pokonać szereg stereotypów i sprzeciw ze strony własnych rodzin. Do tego muszą opanowywać niebezpieczeństwa, związane z interakcją z bardzo niebezpiecznymi dzikimi zwierzętami, prawie codziennie.
Te kobiety są niezwykle odważne i zrobią wiele, aby ratować zagrożoną populację lwów, leczyć bezbronne młode zwierzęta i zmniejszyć konflikty ludzko-zwierzęce. Pracują po 12 godzin i 6 dni w tygodniu za 148$ miesięcznie, jednak do akcji ratunkowej mogą być wzywane 24 godziny na dobę. Przemieszczają się na motocyklach i pieszo. Wtedy przy pomocy drewnianych kijów patrolują wyznaczony obszar.
Powstał o nich dokument na Discovery: