Site icon Motocaina

Samochody elektryczne w fabryce Michelin

a:2:{s:6:"old_id";s:5:"21954";s:14:"article_old_id";s:0:"";}

To kolejne ekologiczne projekty olsztyńskiego zakładu. Dzięki inwestycjom środowiskowym, fabryce  udało się zmniejszyć zużycie wody o połowę.  Trwa budowa ciepłowni gazowej, która będzie wytwarzać energię zgodnie z przyszłymi bardziej restrykcyjnymi, europejskimi normami ochrony środowiska. Przyjazna dla środowiska ciepłownia gazowa ograniczy, a w przyszłości wyeliminuje, istniejące w fabryce węglowe źródła energii. Projekt będzie realizowany w kilku etapach. Pierwszy to uruchomienie jeszcze w tym roku kotła gazowego.

Fabryka Michelin w Olsztynie wprowadza też podejście 4R: Reduce, Reuse, Recycle, Renew (ograniczać, używać ponownie, poddawać recyklingowi i odnawiać), dzięki której  można realizować tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym mającą na celu ochronę zasobów naturalnych na każdym etapie procesu produkcji. Zakres gospodarki o obiegu zamkniętym jest jednak znacznie szerszy i obejmuje wszystkie procesy i działania firmy, od przygotowania specyfikacji produktu do wyboru materiałów oraz metod produkcji.

Odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych. Minimalizuje to zużycie surowców i ilość odpadów oraz zmniejsza emisję i utratę energii. Istotą strategii 4 R są nowe sposoby utylizacji i ponownego wykorzystania produktów, tak by użytkować je przez jak najdłuższy czas przed przeznaczeniem do recyklingu

Fabryka angażuje się też w edukację ekologiczną – również wśród swoich pracowników i ich rodzin. Przykładem był tegoroczny piknik „Włącz Eco z Michelin” dla 10 tysięcy osób, podczas którego pokazano wiele inicjatyw, które w codziennym życiu możemy wykorzystać na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów i zapobiegając powstawaniu odpadów.

 

Exit mobile version