Site icon Motocaina

Jazda w kasku drastycznie zmniejsza ryzyko obrażeń

Obowiązek zakładania kasku może zmniejszyć liczbę wypadków z urazami kierowcy w USA.
fot. Motocaina

Ostatnie dane potwierdzają, że używanie kasków wpływa na zmniejszenie śmiertelności, a także ryzyka poważnych uszkodzeń mózgu i kręgosłupa. O ile w Polsce istnieje nakaz wkładania kasku do jazdy, o tyle inne kraje, jak Stany Zjednoczone, wciąż borykają się z problemem motocyklistów jeżdżących bez ochrony głowy.

– Liczba motocyklistów na drodze i zaistniałych kolizji na przestrzeni ostatnich lat gwałtownie wzrosła. To bardzo dobry moment dla rządu, by w końcu rozważył wprowadzenie nakazu jazdy w kasku we wszystkich stanach – powiedział dyrektor i nadzorca projektu badawczego, doktor Joseph Crompton z Uniwersytetu Kalifornijskiego, również motocyklista.
– Myślę, że każdy pasjonat powinien dbać o swoje bezpieczeństwo.

Joseph Crompton w swoim raporcie zauważył, że ponad 46 tysięcy motocyklistów w latach 2002-2005 trafiło do szpitala w wyniku kolizji. 77 procent z nich miało na sobie kask w momencie wypadku. Spośród użytkowników motocykli, którzy nie mieli na sobie ochrony głowy, 1700 doznało złamań nosa, 2300 ucierpiało na skutek obrażeń oczu, a u 1400 motocyklistów pozostały widoczne blizny.

Jak się okazało osoby, które mają ochronę głowy, są o około 60 procent mniej narażone na doznanie tych przykrych obrażeń. Niestety, badacze nie uzyskali dokładnych informacji związanych z rodzajem kasku, jaki mieli na głowach poszkodowani, a to – bez wątpienia – jest kluczowy element w całej układance.

Ponadto, według danych amerykańskiego instytutu bezpieczeństwa drogowego, aż 28 stanów nie wymaga zakładania kasku do jazdy na jednośladzie.

– Uważam, że chyba nikt nie powinien kłócić się z tym, że obowiązek jakiejkolwiek ochrony głowy jest potrzebny. Kiedy widzę w szpitalnej poczekalni osoby z nagłych wypadków motocyklowych, bardzo często jestem w stanie powiedzieć, jaki typ motocykla prowadzili, a także, czy w chwili wypadku ich głowy były chronione kaskiem – mówi Crompton.

Dane te dotyczą sytuacji w Stanach Zjednoczonych, jednak pamiętajmy, że i w naszym kraju, na szczęście stosunkowo sporadycznie spotykamy motocyklistów, którzy nie dbają o swoje bezpieczeństwo. Głowa to jedno z najbardziej narażonych na nieodwracalne uszkodzenia części naszego ciała.

Exit mobile version