Site icon Motocaina

Coraz więcej aut elekrtycznych i hybryd

a:2:{s:6:"old_id";s:5:"11239";s:14:"article_old_id";s:0:"";}

W IV kwartale 2015 roku łączne rejestracje samochodów zasilanych paliwem alternatywnym w UE wyniosły 164 718 szt. i kontynuowały pozytywny trend (+ 21,1%). Przy czym samochody elektryczne (electric vehicles EV, w tym hybrydowe plugin PHEVs oraz FCEVs) wykazały w tym czasie znaczny, więcej niż dwukrotny wzrost (160,5%).

Rejestracje samochodów elektrycznych (EV) zwiększyły się z 22 531 sztuk w IV kwartale 2014 do 58 689 sztuk w IV kwartale 2015 roku. Popyt na nowe samochody hybrydowe (HEV) wzrósł znacząco (+ 28,8%) i osiągnął 60 911 sztuk. Z drugiej strony, nowe rejestracje samochodów zasilanych przez propan czy gaz ziemny wskazały dwucyfrowy spadek (-31,8%) podobnie jak było to w poprzednim kwartale.

Wśród głównych rynków UE* najwyższy wzrost rejestracji wszystkich samochodów na paliwa alternatywne (AFV) w ostatnim kwartale 2015r, miał miejsce w Holandii (+ 258,1%), następnie we Francji (+ 43,7%), Niemczech (+27,8%) i Wielkiej Brytanii (+ 17,4%). Wzrost w tych krajach był w pełni napędzany przez samochody elektryczne i hybrydowe, zwłaszcza w Holandii, gdzie zarejestrowano najwięcej nowych samochodów elektrycznych. Natomiast we Włoszech w porównaniu do IV kwartału 2014 wynik był słabszy (-23,6%), głównie z powodu spadku obserwowanego w rejestracjach samochodów na gaz, gdzie stanowią więcej niż 80% całego rynku AFV.

W 2015 roku zarejestrowano w UE* ponad pół miliona samochodów z napędem alternatywnym (AFV). W porównaniu do 2014 roku było to więcej o 20%. Stanowiły one 4,2% ogólnej liczby zarejestrowanych samochodów osobowych. Wzrost wśród samochodów z napędem alternatywnym został całkowicie wypracowany na rynkach samochodów elektrycznych (+ 108,8%) oraz hybrydowo-elektrycznych (+ 23,1%), podczas gdy rejestracje samochodów na inne paliwa alternatywne spadły (-8,4%).

* UE, dane dla Chorwacji, Cypru, Luxemburga, Malty i Słowenii są niedostępne

Exit mobile version