Edyta Klim

Zawodniczki w Rajdzie Dakar 2016

Trasa tegorocznego Rajdu Dakar omija wielkie wydmy i prowadzi przez dwa kraje: Argentynę i Boliwię. Przedstawiamy 11 zawodniczek, które stanęły na starcie tego, niesamowicie wymagającego rajdu.

Motocykle:

LAIA SANZ (ESP)

Motocykl: KTM

Numer: 12

Urodzona: 11/12/1985

Laia jest żywą legendą! Po raz czwarty z rzędu zdobyła mistrzostwo World Enduro Championship, a łącznie koronowano ją już 17 razy w dyscyplinach enduro i trial. To jej szósty występ w Rajdzie Dakar, a w ubiegłej edycji zdobyła najlepsze w historii startów kobiet – 9. miejsce w klasyfikacji. Tym razem wystartowała w nowym zespole KTM i na nowym, mocniejszym motocyklu. Wkrótce przekonamy się, czy pobije kolejny rekord, tymczasem po 4-ech etapach zajmuje 19. lokatę.

ROSA ROMERO FONT (ESP)

Numer: 93

Urodzona: 19/03/1969

Rosa to żona dwukrotnego zwycięzcy Rajdu Dakar Naniego Roma i matka trójki jego dzieci. Do Rajdu Dakar zawodniczka przystąpiła po raz 5-ty, jednak jedynie rok temu udało jej się rywalizację ukończyć (na 52. miejscu), w poprzednich latach nie miała tyle szczęścia, szczególnie do swojego sprzętu. Po 4-ech etapach jedzie dalej, zajmując 95. lokatę.

Quady:

CAMELIA LIPAROTI (FRA)

Quad: YAMAHA

Numer: 259

Urodzona: 11/07/1968

Camelia bierze udział w Dakarze po raz siódmy i tylko raz nie osiągnęła mety (2009). Ta „Księżniczka Pustyni” jest wielokrotną Mistrzynią Świata kobiet w rajdach cross-country. Z zawodu jest fotoreporterką i instruktorką narciarstwa freeride. Uwielbia adrenalinę i mówi, że Dakar jest dla niej jak narkotyk. Po 4-ech etapach zajmuje 23. lokatę.

COVADONGA FERNANDEZ SUAREZ (ESP)

Quad: CAN-AM 900 cm3

Numer: 281

Urodzona: 09/11/1964

Ta zawodniczka z Hiszpanii debiutuje na Rajdzie Dakar i po 4-ech etapach zajmuje 40. lokatę. Na rajdzie wspiera ją mąż, który przez dwa lata pomagał  jej w finansowym, fizycznym i psychicznym przygotowaniu się do tego wyzwania. Zawodniczka uważa, że nie jest za szybka, ale za to bardzo wytrzymała!

Samochody:

ANNIE SEEL (SWE)

BERT HESKES (NLD)

Samochód: DESERT WARRIOR

Numer: 373

Urodzona: 05/09/1968

Annie to jedna z dwóch kobiet na Dakarze za kierownicą samochodu. Ma już za sobą 7 występów w tym rajdzie, ale tylko jeden za kierownicą, jeden w roli pilota i 5 na motocyklu. Wszystkie motocyklowe starty ukończyła, samochodowe niestety nie. Tym razem jej występ wisiał na włosku z powodu dziury w budżecie, jednak Szwedka nie poddała się i umieściła ogłoszenie, że szuka pilota z doświadczeniem i finansowym wkładem – udało się! Po 4-ech etapach załoga zajmuje 96 lokatę.

ALICIA REINA (ARG)

CARLOS DANTE PELAYO

Samochód: TOYOTA

Numer: 414

Urodzona: 15/10/1973

Alicia jedzie w rajdzie po raz trzeci, debiutancki start ukończyła, a w kolejnym pokonała jedynie 3 etapy i silnik odmówił posłuszeństwa. Ona także miała problem z domknięciem budżetu na rajd, więc zorganizowała kolację dla 400 przyjaciół i poprosiła ich o wsparcie. Ich Toyota jest bardzo dobrze tym razem przygotowana i załoga po 4-ech etapach zajmuje 80. lokatę.

JERÔME PELICHET (FRA)

EUGENIE DECRE

Numer: 334

Urodzona: 09/11/1975

To drugi start tej załogi w Rajdzie Dakar. Obecnie zajmują 30. lokatę po 4-ech etapach.

MAO RUIJIN (CHN)

YU KA CHUN (HKG)

Samochód: POLARIS

Numer: 394

Urodzona: 06/01/1977

Debiutująca załoga zajmuje 75. lokatę po 4-ech etapach Rajdu Dakar.

CARLOS ALBERTO VILLEGAS AGUERO (ARG)

MARIA DEL HUERTO MATTAR SMITH (ARG)

Samochód: NISSAN

Numer: 395

Urodzona: 07/11/1974

Ta para marzyła o Dakarze od 2009 roku, jednak Hummer, którym jeździli nie nadawał się do żadnej kategorii rajdowych samochodów. Zakupili Nissana Frontier i to nim debiutowali w rajdzie, a teraz zajmują 88. lokatę.

Dwie zawodniczki już nie jadą: GUO MEILING z Chin spowodowała wypadek na prologu rajdu (https://www.motocaina.pl/artykul/wypadek-podczas-rajdu-dakar-z-udzialem-zawodniczki-16107.html), a pilotka KARINE HILLAIRE-CORVAJA z Francji odpadła wraz ze swoim mężem na drugim etapie.