Motocaina - kobiecy portal motoryzacyjny

Najlepsze czołgi świata

Na wielu forach amatorzy militariów toczą spory o to, który z czołgów jest najlepszy.  My proponujemy podobny ranking - Top 10 czołgów świata.

Czołgi zazwyczaj ocenia się na podstawie: siły ognia, opancerzenia oraz mobilności (czy jak powiadają absolwentki WAT ruchliwości ;-). Kompletny czołg to taki, który posiada wymienione trzy cechy w równowadze. Nie jest korzystne, jeśli jedna z tych cech wyraźnie dominowała nad resztą np. bardzo silne opancerzenie przy słabej sile ognia itd.

Poniżej proponujemy zapoznanie się z jednym z przykładowych rankingów, które przytaczane są w mediach militarnych:

 1. Leopard 2A6 (Niemcy)
 2. Challenger 2 (Wielka Brytania)
 3. M1A2 Abrams (USA)
 4. K2Black Puma (Korea Płd.)
 5. Merkava Mark IV (Izrael)
 6. K1A1 Typ 88 (Korea Płd.)
 7. Typ 90 (Japonia)
 8. Leclerc (Francja)
 9. Typ 99 G (Chiny)
 10. T-90S (Rosja)

Zdaniem Motocainy powyższy ranking (zobacz poniższy film nr 1) faworyzuje czołgi ciężkie o silnym opancerzeniu, za to o mniejszej ruchliwości i niewielkim zasięgu oraz lekceważy asortyment amunicji oraz automat ładowania na rzecz dodatkowego członka załogi w postaci ładowniczego.

Proponujemy więc następującą klasyfikację:

  1. K2Black Puma (Korea Płd.)
  2. Leclerc (Francja)
  3. Leopard 2A6 (Niemcy)
  4. Merkava Mark IV (Izrael)
  5. T-90S (Rosja)
  6. Challenger 2 (Wielka Brytania)
  7. M1A2 Abrams (USA)
  8. Typ 90 (Japonia)
  9. K1A1 Typ 88 (Korea Płd.)
  10. Typ 99 G (Chiny)

   Zapraszamy do wypowiedzi i opinii, które być może zmienią ten porządek i doprowadzą do ułożenia „perfekcyjnej" dziesiątki. Zachęcamy do wyrażania własnego zdania na naszym forum, oraz pisania maili na adres opinie@motocaina.pl

   Poniżej porównanie (szkoda, że nie bezpośrednie) Leoparda 2A6 oraz T90.

   Konwersacje Facebook
   Dołącz do dyskusji [0 komentarze]
   Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.