Molly Taylor – jedyna kobieta w Akademii WRC

Akademia WRC to szansa dla młodych kierowców, by zaistnieć w świecie rajdów na najwyższym szczeblu. Plan edukacji i startów w 6 rajdach WRC dotyczy także australijskiej zawodniczki - Moly Taylor. Przyjrzyjmy się jedynej kobiecie zakwalifikowanej do FIA WRC Academy.

Molly Taylor 22-letnia Australijka, mieszkająca obecnie w Wielkiej Brytanii z rajdami miała do czynienia od dzieciństwa. Jej mama Coral Taylor była pilotką w fabrycznym teamie Toyoty, a tato – Mark Taylor jest kierowcą rajdowym, działaczem i nauczycielem rajdowej jazdy.

O dziwo, rajdy nie zdominowały jej dziecięcych lat – Molly interesowała się przede wszystkim jazdą konną. Nigdy nie myślała by zostać kierowcą rajdowym, do czasu – gdy w wieku 15 lat ukończyła edukację w rajdowej szkole swojego taty. Od tamtej pory interesowały ją jedynie konie… mechaniczne!

Uśmiechnięta Molly Taylor
fot. AndrewShepherd

Będąc w szkole z internatem spróbowała swoich sił w zawodach starą Hondą Civic zajmując 9 miejsce w klasyfikacji generalnej i 1 w swojej klasie. W 2005 roku podjęła decyzję o powrocie do domu – Sydney. Dzięki temu miała więcej czasu na kolejne starty i szlifowanie swoich umiejętności. Na koniec roku była druga w klasyfikacji juniorskiej i pierwsza w kobiecej (w Nowej Południowej Walii).

Gdy tylko otrzymała rajdową licencję, zaczęła startować autem Holden Gemini. W 2006 roku podjęła decyzję o sprzedaży swojego ukochanego konia, by kupić Toyotę Celica i dalej się rozwijać. Pierwszy start tym autem nastąpił podczas Rally Des Femmes in Canberra, gdzie wygrała z ok. 5-minutową przewagą nad rywalkami. Na koniec sezonu w Nowej Południowej Walii prowadziła w dwóch klasach: 2 WD i 2-litrowej. Została wyróżniona przez organizacje CAMS Women’s Driver Development Program otrzymując tytuł Sportowca Roku w regionie .

W 2007 roku Molly spróbowała swoich sił już szczebel wyżej – w Rajdowych Mistrzostwach Australii i

Dynamiczna jazda w wykonaniu młodej Australijki
fot. AndrewShepherd

wygrała w klasie F16. Powtórzyła ten sukces w 2008 roku i wzięła udział w jednej rundzie Mistrzostw Wielkiej Brytanii. Od 2009 startowała w Suzuki Swift Sport Cup. Kolejny rok startów był bardzo udany, zawodniczka wygrała 3 z 6 rajdów, a do ostatecznego zwycięstwa zabrakło niestety trochę szczęścia. Z ostatniego rajdu wyeliminowała ją usterka techniczna i musiała zadowolić tytułem mistrzowskim wśród startujących kobiet.

W 2010 roku Molly przesiadła się do Citroena C2 i zajmując na koniec sezonu trzecią lotatę w Citroen Racing Trophy. Konkurs Pirelli Star Driver otworzył jej drogę do kariery w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W 2009 i 2010 roku Molly została laureatką nagrody International Rising Star – dla zawodnika promującego Australię na arenie międzynarodowej.

Podczas gali rozdania nagród 2010 British Rally Championship
fot. AndrewShepherd

Każdy sezon Molly Taylor to duży krok do przodu w rajdowej karierze, czy swoim zaparciem dorówna kiedyś Michele Mouton?

– Podczas eliminacji Pirelli Star Driver po raz pierwszym ją poznałam – wspomina Molly – Spotkać kogoś, kto jest twoim idolem to coś niewiarygodnego. Być przez nią oglądaną, otrzymać na tyle zaufania, aby dostać się do programu to więcej niż mogłam się kiedykolwiek spodziewać – podsumowuje.

Michele Mouton przyznaje, że Molly nie była specjalnie traktowana ze względu na płeć.

– Nie mamy kobiety w Pirelli Star Driver tylko po to, żeby mieć kobietę. Molly jest tu, ponieważ na to zasłużyła – wyjaśniła Mouton.

Debiut Molly Taylor już w Rajdzie Portugalii, patrząc na jej karierę – na pewno nie zmarnuje szansy danej przez WRC Akademy.

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze